Difference between revisions of "Shan/Grammar"

From LING073
Jump to: navigation, search
(→‎Auxiliary Verbs)
(→‎Parts of Speech)
Line 138: Line 138:
  
 
|}
 
|}
 +
 +
===Question Particles===
 +
 +
* {{morphTest| ႁႃ်{{tag|qst}}| ႁႃ်}}    -> yes/no/question
 +
* {{morphTest| ၵေႃ်ႉလ{{tag|qst}}| ၵေႃ်ႉလ}} ->who/whom/which person
 +
* {{morphTest| ၽ{{tag|qst}}| ၽ}} -> who/whom
 +
* {{morphTest| ၽူႈလႂ်{{tag|qst}}| ၽူႈလႂ်}} -> which person
 +
* {{morphTest| သင်၊ဢီသႈင်{{tag|qst}}| သင်၊ဢီသႈင်}} -> what
 +
* {{morphTest| မိူဝ်လႂ်{{tag|qst}}| မိူဝ်လႂ်}}  -> when
 +
* {{morphTest| ၶၢဝ်းယၢမ်းလႂ်{{tag|qst}}| ၶၢဝ်းယၢမ်းလႂ်}} -> when /which time
 +
* {{morphTest| တီႈလႂ်{{tag|qst}}| တီႈလႂ်}} -> which place
 +
* {{morphTest| ဢၼ်လႂ်{{tag|qst}}| ဢၼ်လႂ်}} -> which
 +
* {{morphTest| ၵႃ်ႈႁိုဝ်{{tag|qst}}| ၵႃ်ႈႁိုဝ်}} -> how much
 +
* {{morphTest| ၸိူင်ႉႁိုဝ်ႁို{{tag|qst}}| ၸိူင်ႉႁိုဝ်ႁို}}  -> how?
 +
 +
 +
 +
 +
  
 
===Verbs===
 
===Verbs===

Revision as of 16:05, 16 February 2023

Parts of Speech

Adjectives

  • ၵိၼ်ၵၼ်ၵိုင်ႇၵၼ်<adj> ↔ ၵိၼ်ၵၼ်ၵိုင်ႇၵၼ်
  • ၵူၺ်ႇလဵၵ်း<adj> ↔ ၵူၺ်ႇလဵၵ်း
  • ၵႅၼ်<adj> ↔ ၵႅၼ်
  • ၶိုၵ်ႉၸႂ်ၵႅၼ်းၸႂ်<adj> ↔ ၶိုၵ်ႉၸႂ်ၵႅၼ်းၸႂ်
  • ၵိုမ်ႉၸႂ်<adj> ↔ ၵိုမ်ႉၸႂ်

Adverbs

  • ၶၢဝ်းလႂ်သေဢမ်ႇဝႃႈ<adv> ↔ ၶၢဝ်းလႂ်သေဢမ်ႇဝႃႈ
  • ၵူၺ်းႉ<adv> ↔ ၵူၺ်း
  • ၼႆယဝ်ႉ<adv> ↔ ၼႆယဝ်ႉ
  • ၵၢမ်ႇဢမ်ႇလီသေလႄႈ<adv> ↔ ၵၢမ်ႇဢမ်ႇလီသေလႄႈ
  • ၵမ်ႈဝႆးလႆႈ<adv> ↔ ၵမ်ႈဝႆးလႆႈ

Classifiers

  • လႅမ်ႈ<clf> ↔ လႅမ်ႈ
  • တူဝ်<clf> ↔ တူဝ်
  • တူၼ်ႈ<clf> ↔ တူၼ်ႈ
  • ပျႃး<clf> ↔ ပျႃး
  • မီႇ<clf> ↔ မီႇ

Conjunctions

  • တင်း<cnj> ↔ တင်း
  • ထႃႈ<cnj> ↔ ထႃႈ
  • ပဵၵ်ႉ<cnj> ↔ ပဵၵ်ႉ
  • ပၢႆ<cnj> ↔ ပၢႆ
  • ဝႃႈ<cnj> ↔ ဝႃႈ

Determiners

  • ၼၼ်ႉ<det> ↔ ၼၼ်ႉ
  • ၼႆႉ<det> ↔ ၼႆႉ

Interjections

  • တီႈပိူၼ်ႈ<ij> ↔ တီႈပိူၼ်ႈ
  • တူၵ်းတႃ<ij> ↔ တူၵ်းတႃ
  • ပိူင်လႃ<ij> ↔ ပိူင်လႃ
  • ပၵ်ႉပႂ်ႉ<ij> ↔ ပၵ်ႉပႂ်ႉ
  • ယေႃႇ<ij> ↔ ယေႃႇ

Nouns

  • ငဝ်းလၢႆး<n> ↔ ငဝ်းလၢႆး
  • တင်ႇငူင်း<n> ↔ တင်ႇငူင်း
  • ပူႉထူဝ်း<n> ↔ ပူႉထူဝ်း
  • မေႃၵႂၢမ်း<n> ↔ မေႃၵႂၢမ်း
  • လိၼ်<n> ↔ လိၼ်

Numerals

  • ၼိုင်ႈ<num> ↔ ၼိုင်ႈ
  • သွင်<num> ↔ သွင်
  • သၢမ်<num> ↔ သၢမ်
  • မိုၼ်ႇ<num> ↔ မိုၼ်ႇ
  • သၢဝ်း<num> ↔ သၢဝ်း

Prepositions

  • ၼႂ်း<pr> ↔ ၼႂ်း
  • တီႈ<pr> ↔ တီႈ
  • ၵွၼ်ႇ<pr> ↔ ၵွၼ်ႇ
  • ၵႃႈၼိူဝ်<pr> ↔ ၵႃႈၼိူဝ်
  • တင်း<pr> ↔ တင်း

Pronouns

  • တူ<prn><p1><sg> ↔ တူ
  • ၵဝ်<prn><p1><sg> ↔ ၵဝ်
  • ၶႃႈ<prn><p1><sg> ↔ ၶႃႈ
  • ၶႃႈႁဝ်း<prn><p1><sg> ↔ ၶႃႈႁဝ်း
  • ႁႃး<prn><p1><du> ↔ ႁႃး
  • ႁဝ်း<prn><p1><pl> ↔ ႁဝ်း
  • ႁဝ်းၶႃႈ<prn><p1><pl> ↔ ႁဝ်းၶႃႈ
  • မႂ်း<prn><p2><sg> ↔ မႂ်း
  • ၸဝ်ႈ<prn><p2><sg> ↔ ၸဝ်ႈ
  • သူ<prn><p2> ↔ သူ
  • သူၸဝ်ႈ<prn><p2> ↔ သူၸဝ်ႈ
  • ၶိူဝ်<prn><p2><du> ↔ ၶိူဝ်
  • ၵူႈၵေႃႉ<prn><p3><sg> ↔ ၵူႈၵေႃႉ
  • မၼ်း<prn><p3><sg> ↔ မၼ်း
  • ၶဝ်<prn><p3> ↔ ၶဝ်
  • ၶဝ်ၸဝ်ႈ<prn><p3> ↔ ၶဝ်ၸဝ်ႈ
  • ၶႃ<prn><p3><du> ↔ ၶႃ
  • ပိူၼ်ႈ<prn><p3><pl> ↔ ပိူၼ်ႈ
Pronoun Chart
Singular Dual Plural
First Person တူ (I/me) [infrequent, informal]

ၵဝ် (I/me) [informal]

ၶႃႈ (I/me; slave) [formal]

ၶႃႈႁဝ်း (I/me) [formal]

ႁႃး (we/us) [informal] ႁဝ်း (we/us)

ႁဝ်းၶႃႈ (we/our) [formal]

Second Person မႂ်း (you) [informal]

ၸဝ်ႈ (you; master/lord) [formal]

သူ (you) [formal]

သူၸဝ်ႈ (you; master/lords) [formal]

ၶိူဝ် (you) [informal] သူ (you) [informal]

သူၸဝ်ႈ (you; master/lords) [informal]

Third Person ၵူႈၵေႃႉ (everybody)

မၼ်း (he/she/it; him/her) [informal]

ၶဝ် (her/she/it) [formal]

ၶဝ်ၸဝ်ႈ (he/she/it) [formal]

ၶႃ (they/them) [informal] ၶဝ် (they/them) [informal]

ၶဝ်ၸဝ်ႈ (they/them) [informal]

ပိူၼ်ႈ (they/them; others)

Question Particles

  • ႁႃ်<qst> ↔ ႁႃ် -> yes/no/question
  • ၵေႃ်ႉလ<qst> ↔ ၵေႃ်ႉလ ->who/whom/which person
  • ၽ<qst> ↔ ၽ -> who/whom
  • ၽူႈလႂ်<qst> ↔ ၽူႈလႂ် -> which person
  • သင်၊ဢီသႈင်<qst> ↔ သင်၊ဢီသႈင် -> what
  • မိူဝ်လႂ်<qst> ↔ မိူဝ်လႂ် -> when
  • ၶၢဝ်းယၢမ်းလႂ်<qst> ↔ ၶၢဝ်းယၢမ်းလႂ် -> when /which time
  • တီႈလႂ်<qst> ↔ တီႈလႂ် -> which place
  • ဢၼ်လႂ်<qst> ↔ ဢၼ်လႂ် -> which
  • ၵႃ်ႈႁိုဝ်<qst> ↔ ၵႃ်ႈႁိုဝ် -> how much
  • ၸိူင်ႉႁိုဝ်ႁို<qst> ↔ ၸိူင်ႉႁိုဝ်ႁို -> how?




Verbs

  • ၵမ်တူဝ်ၵမ်ၸႂ်<v> ↔ ၵမ်တူဝ်ၵမ်ၸႂ်
  • မၢတ်ႈ<v> ↔ မၢတ်ႈ
  • ၵၢၼ်ႉပိူၼ်ႈ<v> ↔ ၵၢၼ်ႉပိူၼ်ႈ
  • လုၼ်ႇ<v> ↔ လုၼ်ႇ
  • ၵႃႉယွႆႈၵႃႉယႅမ်း<v> ↔ ၵႃႉယွႆႈၵႃႉယႅမ်း

Auxiliary Verbs

  • Auxiliaries that go before the verb
    • လႆႈ<vaux> ↔ လႆႈ
    • ၵၢၼ်<vaux> ↔ ၵၢၼ်
    • ၶႆႈ<vaux> ↔ ၶႆႈ
  • Auxiliaries that go after the verb
    • တူၺ်း<vaux> ↔ တူၺ်း
    • ၵၢၼ်<vaux> ↔ ၵွၼ်
    • ပႅတ်ႈ<vaux> ↔ ပႅတ်ႈ