Difference between revisions of "Shan/Grammar"

From LING073
Jump to: navigation, search
(→‎Pronouns)
(→‎Pronouns)
Line 67: Line 67:
 
===Pronouns===
 
===Pronouns===
 
*{{morphTest|တူ{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|တူ}}
 
*{{morphTest|တူ{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|တူ}}
−
*{{morphTest|ၵဝ်{{tag|prn}}|ၵဝ်}}
+
*{{morphTest|ၵဝ်{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|ၵဝ်}}
−
*{{morphTest|ၶႃႈ{{tag|prn}}|ၶႃႈ}}
+
*{{morphTest|ၶႃႈ{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|ၶႃႈ}}
−
*{{morphTest|ၶႃႈႁဝ်း{{tag|prn}}|ၶႃႈႁဝ်း}}
+
*{{morphTest|ၶႃႈႁဝ်း{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|ၶႃႈႁဝ်း}}
−
*{{morphTest|ႁႃး{{tag|prn}}|ႁႃး}}
+
*{{morphTest|ႁႃး{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|du}}|ႁႃး}}
−
*{{morphTest|ႁဝ်း{{tag|prn}}|ႁဝ်း}}
+
*{{morphTest|ႁဝ်း{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|pl}}|ႁဝ်း}}
−
*{{morphTest|ႁဝ်းၶႃႈ{{tag|prn}}|ႁဝ်းၶႃႈ}}
+
*{{morphTest|ႁဝ်းၶႃႈ{{tag|prn}}{{tag|p1}}{{tag|pl}}|ႁဝ်းၶႃႈ}}
−
*{{morphTest|မႂ်း{{tag|prn}}|မႂ်း}}
+
*{{morphTest|မႂ်း{{tag|prn}}{{tag|p2}}{{tag|sg}}|မႂ်း}}
−
*{{morphTest|ၸဝ်ႈ{{tag|prn}}|ၸဝ်ႈ}}
+
*{{morphTest|ၸဝ်ႈ{{tag|prn}}{{tag|p2}}{{tag|sg}}|ၸဝ်ႈ}}
−
*{{morphTest|သူ{{tag|prn}}|သူ}}
+
*{{morphTest|သူ{{tag|prn}}{{tag|p2}}|သူ}}
−
*{{morphTest|သူၸဝ်ႈ{{tag|prn}}|သူၸဝ်ႈ}}
+
*{{morphTest|သူၸဝ်ႈ{{tag|prn}}{{tag|p2}}|သူၸဝ်ႈ}}
−
*{{morphTest|ၶိူဝ်{{tag|prn}}|ၶိူဝ်}}
+
*{{morphTest|ၶိူဝ်{{tag|prn}}{{tag|p2}}{{tag|du}}|ၶိူဝ်}}
−
*{{morphTest|ၵူႈၵေႃႉ{{tag|prn}}|ၵူႈၵေႃႉ}}
+
*{{morphTest|ၵူႈၵေႃႉ{{tag|prn}}{{tag|p3}}{{tag|sg}}|ၵူႈၵေႃႉ}}
−
*{{morphTest|မၼ်း{{tag|prn}}|မၼ်း}}
+
*{{morphTest|မၼ်း{{tag|prn}}{{tag|p3}}{{tag|sg}}|မၼ်း}}
−
*{{morphTest|ၶဝ်{{tag|prn}}|ၶဝ်}}
+
*{{morphTest|ၶဝ်{{tag|prn}}{{tag|p3}}|ၶဝ်}}
−
*{{morphTest|ၶဝ်ၸဝ်ႈ{{tag|prn}}|ၶဝ်ၸဝ်ႈ}}
+
*{{morphTest|ၶဝ်ၸဝ်ႈ{{tag|prn}}{{tag|p3}}|ၶဝ်ၸဝ်ႈ}}
−
*{{morphTest|ၶႃ{{tag|prn}}|ၶႃ}}
+
*{{morphTest|ၶႃ{{tag|prn}}{{tag|p3}}{{tag|du}}|ၶႃ}}
−
*{{morphTest|ပိူၼ်ႈ{{tag|prn}}|ပိူၼ်ႈ}}
+
*{{morphTest|ပိူၼ်ႈ{{tag|prn}}{{tag|p3}}{{tag|pl}}|ပိူၼ်ႈ}}
  
 
{| class=wikitable
 
{| class=wikitable

Revision as of 15:51, 16 February 2023

Parts of Speech

Adjectives

  • ၵိၼ်ၵၼ်ၵိုင်ႇၵၼ်<adj> ↔ ၵိၼ်ၵၼ်ၵိုင်ႇၵၼ်
  • ၵူၺ်ႇလဵၵ်း<adj> ↔ ၵူၺ်ႇလဵၵ်း
  • ၵႅၼ်<adj> ↔ ၵႅၼ်
  • ၶိုၵ်ႉၸႂ်ၵႅၼ်းၸႂ်<adj> ↔ ၶိုၵ်ႉၸႂ်ၵႅၼ်းၸႂ်
  • ၵိုမ်ႉၸႂ်<adj> ↔ ၵိုမ်ႉၸႂ်

Adverbs

  • ၶၢဝ်းလႂ်သေဢမ်ႇဝႃႈ<adv> ↔ ၶၢဝ်းလႂ်သေဢမ်ႇဝႃႈ
  • ၵူၺ်းႉ<adv> ↔ ၵူၺ်း
  • ၼႆယဝ်ႉ<adv> ↔ ၼႆယဝ်ႉ
  • ၵၢမ်ႇဢမ်ႇလီသေလႄႈ<adv> ↔ ၵၢမ်ႇဢမ်ႇလီသေလႄႈ
  • ၵမ်ႈဝႆးလႆႈ<adv> ↔ ၵမ်ႈဝႆးလႆႈ

Classifiers

  • လႅမ်ႈ<clf> ↔ လႅမ်ႈ
  • တူဝ်<clf> ↔ တူဝ်
  • တူၼ်ႈ<clf> ↔ တူၼ်ႈ
  • ပျႃး<clf> ↔ ပျႃး
  • မီႇ<clf> ↔ မီႇ

Conjunctions

  • တင်း<cnj> ↔ တင်း
  • ထႃႈ<cnj> ↔ ထႃႈ
  • ပဵၵ်ႉ<cnj> ↔ ပဵၵ်ႉ
  • ပၢႆ<cnj> ↔ ပၢႆ
  • ဝႃႈ<cnj> ↔ ဝႃႈ

Determiners

  • ၼၼ်ႉ<det> ↔ ၼၼ်ႉ
  • ၼႆႉ<det> ↔ ၼႆႉ

Interjections

  • တီႈပိူၼ်ႈ<ij> ↔ တီႈပိူၼ်ႈ
  • တူၵ်းတႃ<ij> ↔ တူၵ်းတႃ
  • ပိူင်လႃ<ij> ↔ ပိူင်လႃ
  • ပၵ်ႉပႂ်ႉ<ij> ↔ ပၵ်ႉပႂ်ႉ
  • ယေႃႇ<ij> ↔ ယေႃႇ

Nouns

  • ငဝ်းလၢႆး<n> ↔ ငဝ်းလၢႆး
  • တင်ႇငူင်း<n> ↔ တင်ႇငူင်း
  • ပူႉထူဝ်း<n> ↔ ပူႉထူဝ်း
  • မေႃၵႂၢမ်း<n> ↔ မေႃၵႂၢမ်း
  • လိၼ်<n> ↔ လိၼ်

Numerals

  • ၼိုင်ႈ<num> ↔ ၼိုင်ႈ
  • သွင်<num> ↔ သွင်
  • သၢမ်<num> ↔ သၢမ်
  • မိုၼ်ႇ<num> ↔ မိုၼ်ႇ
  • သၢဝ်း<num> ↔ သၢဝ်း

Prepositions

  • ၼႂ်း<pr> ↔ ၼႂ်း
  • တီႈ<pr> ↔ တီႈ
  • ၵွၼ်ႇ<pr> ↔ ၵွၼ်ႇ
  • ၵႃႈၼိူဝ်<pr> ↔ ၵႃႈၼိူဝ်
  • တင်း<pr> ↔ တင်း

Pronouns

  • တူ<prn><p1><sg> ↔ တူ
  • ၵဝ်<prn><p1><sg> ↔ ၵဝ်
  • ၶႃႈ<prn><p1><sg> ↔ ၶႃႈ
  • ၶႃႈႁဝ်း<prn><p1><sg> ↔ ၶႃႈႁဝ်း
  • ႁႃး<prn><p1><du> ↔ ႁႃး
  • ႁဝ်း<prn><p1><pl> ↔ ႁဝ်း
  • ႁဝ်းၶႃႈ<prn><p1><pl> ↔ ႁဝ်းၶႃႈ
  • မႂ်း<prn><p2><sg> ↔ မႂ်း
  • ၸဝ်ႈ<prn><p2><sg> ↔ ၸဝ်ႈ
  • သူ<prn><p2> ↔ သူ
  • သူၸဝ်ႈ<prn><p2> ↔ သူၸဝ်ႈ
  • ၶိူဝ်<prn><p2><du> ↔ ၶိူဝ်
  • ၵူႈၵေႃႉ<prn><p3><sg> ↔ ၵူႈၵေႃႉ
  • မၼ်း<prn><p3><sg> ↔ မၼ်း
  • ၶဝ်<prn><p3> ↔ ၶဝ်
  • ၶဝ်ၸဝ်ႈ<prn><p3> ↔ ၶဝ်ၸဝ်ႈ
  • ၶႃ<prn><p3><du> ↔ ၶႃ
  • ပိူၼ်ႈ<prn><p3><pl> ↔ ပိူၼ်ႈ
Pronoun Chart
Singular Dual Plural
First Person တူ (I/me) [infrequent, informal]

ၵဝ် (I/me) [informal]

ၶႃႈ (I/me; slave) [formal]

ၶႃႈႁဝ်း (I/me) [formal]

ႁႃး (we/us) [informal] ႁဝ်း (we/us)

ႁဝ်းၶႃႈ (we/our) [formal]

Second Person မႂ်း (you) [informal]

ၸဝ်ႈ (you; master/lord) [formal]

သူ (you) [formal]

သူၸဝ်ႈ (you; master/lords) [formal]

ၶိူဝ် (you) [informal] သူ (you) [informal]

သူၸဝ်ႈ (you; master/lords) [informal]

Third Person ၵူႈၵေႃႉ (everybody)

မၼ်း (he/she/it; him/her) [informal]

ၶဝ် (her/she/it) [formal]

ၶဝ်ၸဝ်ႈ (he/she/it) [formal]

ၶႃ (they/them) [informal] ၶဝ် (they/them) [informal]

ၶဝ်ၸဝ်ႈ (they/them) [informal]

ပိူၼ်ႈ (they/them; others)

Verbs

  • ၵမ်တူဝ်ၵမ်ၸႂ်<v> ↔ ၵမ်တူဝ်ၵမ်ၸႂ်
  • မၢတ်ႈ<v> ↔ မၢတ်ႈ
  • ၵၢၼ်ႉပိူၼ်ႈ<v> ↔ ၵၢၼ်ႉပိူၼ်ႈ
  • လုၼ်ႇ<v> ↔ လုၼ်ႇ
  • ၵႃႉယွႆႈၵႃႉယႅမ်း<v> ↔ ၵႃႉယွႆႈၵႃႉယႅမ်း

Auxiliary Verbs

  • Auxiliaries that go before the verb
    • လႆႈ<vaux> ↔ လႆႈ
    • ၵၢၼ်<vaux> ↔ ၵၢၼ်
    • ၶႆႈ<vaux> ↔ ၶႆႈ