Difference between revisions of "Purépecha/grammar"

From LING073
Jump to: navigation, search
(reformat BY THE POWER OF REGEX!)
Line 9: Line 9:
 
These forms take no further nominal morphology apart from the appropriate case markers, such as the objective -ni or the plural marker -cha.
 
These forms take no further nominal morphology apart from the appropriate case markers, such as the objective -ni or the plural marker -cha.
  
wari<n><sg> (woman)
+
wari{{tag|n}}{{tag|sg}} (woman)
  
kurú<n><sg> (fish)
+
kurú{{tag|n}}{{tag|sg}} (fish)
  
anátapu<n><sg> (tree)
+
anátapu{{tag|n}}{{tag|sg}} (tree)
  
 
==== Plural ====
 
==== Plural ====
 
Irrespective of their formation method, nouns are pluralised with the suffix -echa, -icha, or -cha (depending on the variety).
 
Irrespective of their formation method, nouns are pluralised with the suffix -echa, -icha, or -cha (depending on the variety).
  
wari<n><pl> ↔ wariecha (women)
+
{{morphTest|wari{{tag|n}}{{tag|pl}}|wariecha}} (women)
  
kurú<n><pl> ↔ kurúcha (fishes)
+
{{morphTest|kurú{{tag|n}}{{tag|pl}}|kurúcha}} (fishes)
  
anátapu<n><pl> ↔ anátapuicha (trees)
+
{{morphTest|anátapu{{tag|n}}{{tag|pl}}|anátapuicha}} (trees)
  
 
==== Case ====
 
==== Case ====
Line 28: Line 28:
 
In Purépecha, the nominative case (unmarked) is a coding property of subjects, while the suffix -ni is the case marker for objects, both in monotransitive and ditransitive constructions.
 
In Purépecha, the nominative case (unmarked) is a coding property of subjects, while the suffix -ni is the case marker for objects, both in monotransitive and ditransitive constructions.
  
ganádu<n><pl><obj> ↔ ganáduni (cattle)
+
{{morphTest|ganádu{{tag|n}}{{tag|pl}}{{tag|obj}}|ganáduni}} (cattle)
  
kurú<n><pl><obj> ↔ kurúchani (fish)
+
{{morphTest|kurú{{tag|n}}{{tag|pl}}{{tag|obj}}|kurúchani}} (fish)
  
yurhíri<n><sg><obj> ↔ yurhírini (blood)
+
{{morphTest|yurhíri{{tag|n}}{{tag|sg}}{{tag|obj}}|yurhírini}} (blood)
  
 
=== Verbs ===
 
=== Verbs ===
Line 39: Line 39:
 
A few examples we:
 
A few examples we:
  
<nowiki>kw’i<v><pres><sub><p1><sg> ↔ kw’ixakani</nowiki>
+
{{morphTest|{{tag|nowiki}}kw’i{{tag|v}}{{tag|pres}}{{tag|sub}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|kw’ixakani{{tag|/nowiki}}}}
  
<nowiki>kw’i<v><pres><ass><p1><sg> ↔ kw’ixakani</nowiki>
+
{{morphTest|{{tag|nowiki}}kw’i{{tag|v}}{{tag|pres}}{{tag|ass}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|kw’ixakani{{tag|/nowiki}}}}
  
eshé<v><pprs><pres><1/2ind><p1><sg> ↔ eshéshakani
+
{{morphTest|eshé{{tag|v}}{{tag|pprs}}{{tag|pres}}{{tag|1/2ind}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|eshéshakani}}
  
jwá<v><perf><past><3ind> ↔ jwáspti
+
{{morphTest|jwá{{tag|v}}{{tag|perf}}{{tag|past}}{{tag|3ind}}|jwáspti}}
  
 
==== Roots and Agents ====
 
==== Roots and Agents ====
Line 51: Line 51:
 
The suffix-nominalising suffix, most frequently -kwa (-ka in some varieties) as in pire-kwa; -ri, the most common nominalising suffix, generally refers to an agent, as in pire-ri 'singer'.
 
The suffix-nominalising suffix, most frequently -kwa (-ka in some varieties) as in pire-kwa; -ri, the most common nominalising suffix, generally refers to an agent, as in pire-ri 'singer'.
  
pire<inf> (to sing)
+
pire{{tag|inf}} (to sing)
  
pire<n><sg> ↔ pirekwa (song)
+
{{morphTest|pire{{tag|n}}{{tag|sg}}|pirekwa}} (song)
  
pire<n><sg> ↔ pireri (singer)
+
{{morphTest|pire{{tag|n}}{{tag|sg}}|pireri}} (singer)
  
 
==== Aspect ====
 
==== Aspect ====
Line 61: Line 61:
 
Aspect and tense markers are the same for all persons, but the indicative mood morpheme changes from -ka for the 1st and 2nd person to -ti for the 3rd person. Aspect co-occurs with tense and mood.
 
Aspect and tense markers are the same for all persons, but the indicative mood morpheme changes from -ka for the 1st and 2nd person to -ti for the 3rd person. Aspect co-occurs with tense and mood.
  
wanta<v><pass><hab><past><p3><ass><pl><poss>wantanaxïnanti
+
wanta{{tag|v}}{{tag|pass}}{{tag|hab}}{{tag|past}}{{tag|p3}}{{tag|ass}}{{tag|pl}}{{tag|poss}}wantanaxïnanti
  
 
yontki wantanaxïnanti juchari anapu
 
yontki wantanaxïnanti juchari anapu
Line 70: Line 70:
  
  
t’<v><prf><past><sbjv> t’iréspka
+
t’{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|past}}{{tag|sbjv}} t’iréspka
  
 
ximpóka xuchá/María t’iréspka ya
 
ximpóka xuchá/María t’iréspka ya
  
because  Maria<pl> eat already
+
because  Maria{{tag|pl}} eat already
  
 
‘ . . . because we have already eaten/Maria has already eaten.’
 
‘ . . . because we have already eaten/Maria has already eaten.’
  
  
xanó<v><prf><past><sbjv>xanópka
+
xanó{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|past}}{{tag|sbjv}}xanópka
  
t’<p2><sgt’ú>/tumpí<pl>tumpíicha
+
t’{{tag|p2}}{{tag|sgt’ú}}/tumpí{{tag|pl}}tumpíicha
  
 
éka t’ú/tumpíicha xanó-∅-p-ka ya
 
éka t’ú/tumpíicha xanó-∅-p-ka ya
Line 93: Line 93:
 
ni-a-ti go (He will go)
 
ni-a-ti go (He will go)
  
ni<v><irr><p3><sg> ↔ niati
+
{{morphTest|ni{{tag|v}}{{tag|irr}}{{tag|p3}}{{tag|sg}}|niati}}
  
 
ewa-a-a-ka remove ('I will remove them.')
 
ewa-a-a-ka remove ('I will remove them.')
  
ewa<v><3PL.O><irr><ass><p1><sg> ↔ ewaaaka
+
{{morphTest|ewa{{tag|v}}{{tag|3PL.O}}{{tag|irr}}{{tag|ass}}{{tag|p1}}{{tag|sg}}|ewaaaka}}
  
 
==== Mood ====
 
==== Mood ====
Line 116: Line 116:
 
|}
 
|}
  
Atá-s-Ø-ka <nowiki>strike-prf-prs-1/2ind</nowiki>
+
Atá-s-Ø-ka {{tag|nowiki}}strike-prf-prs-1/2ind{{tag|/nowiki}}
  
Atá<v><prf><pres><ind><p1> ↔ Atáska
+
{{morphTest|Atá{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|pres}}{{tag|ind}}{{tag|p1}}|Atáska}}
  
Atá<v><prf><pres><ind><p2> ↔ Atáska
+
{{morphTest|Atá{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|pres}}{{tag|ind}}{{tag|p2}}|Atáska}}
  
Atá<v><prf><pres><ind><p3> ↔ Atásti
+
{{morphTest|Atá{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|pres}}{{tag|ind}}{{tag|p3}}|Atásti}}
  
xupá-s-Ø-ka=ni <nowiki>wash-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj</nowiki>
+
xupá-s-Ø-ka=ni {{tag|nowiki}}wash-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj{{tag|/nowiki}}
  
xupá<v><prf><pres><sg><sbj><p1> ↔ xupáskani
+
{{morphTest|xupá{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|pres}}{{tag|sg}}{{tag|sbj}}{{tag|p1}}|xupáskani}}
  
 
xanó-s-Ø-ka=ni arrive-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj
 
xanó-s-Ø-ka=ni arrive-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj
  
xanó<v><prf><pres><sg><sbj><p1> ↔ xanóskani
+
{{morphTest|xanó{{tag|v}}{{tag|prf}}{{tag|pres}}{{tag|sg}}{{tag|sbj}}{{tag|p1}}|xanóskani}}
  
  
Line 140: Line 140:
  
 
eró+ka-sha-ka
 
eró+ka-sha-ka
eró<prog><p1><ind>erókashaka
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p1}}{{tag|ind}}erókashaka
eró<prog><p2><ind>erókashaka
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p2}}{{tag|ind}}erókashaka
  
 
‘I / you / we / you(pl) are waiting’
 
‘I / you / we / you(pl) are waiting’
Line 147: Line 147:
  
 
eró+ka-sha-ti
 
eró+ka-sha-ti
eró<prog><p3><ind>erókashati
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}erókashati
  
 
‘He/they are waiting’
 
‘He/they are waiting’
Line 155: Line 155:
  
 
eró+ka-sha-ka=ni
 
eró+ka-sha-ka=ni
eró<prog><p1><ind><s_sg1>erókashakani
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p1}}{{tag|ind}}{{tag|s_sg1}}erókashakani
 
‘I am waiting’
 
‘I am waiting’
  
  
 
eró+ka-sha-ka=ri
 
eró+ka-sha-ka=ri
eró<prog><p2><ind><s_sg2>erókashakani
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p2}}{{tag|ind}}{{tag|s_sg2}}erókashakani
 
‘You are waiting’
 
‘You are waiting’
  
  
 
eró+ka-sha-ti
 
eró+ka-sha-ti
eró<prog><p3><ind>erókashati
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}erókashati
 
‘He/they are waiting’
 
‘He/they are waiting’
  
 
eró+ka-sha-ka=tsï
 
eró+ka-sha-ka=tsï
eró<prog><p2><ind><s_pl2>erókashatsï
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p2}}{{tag|ind}}{{tag|s_pl2}}erókashatsï
 
‘You (pl) are waiting’
 
‘You (pl) are waiting’
  
 
eró+ka-sha-ka=ksï
 
eró+ka-sha-ka=ksï
eró<prog><p1><ind><s_pl1>erókashaksï
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p1}}{{tag|ind}}{{tag|s_pl1}}erókashaksï
 
‘We are waiting’
 
‘We are waiting’
  
 
eró+ka-sha-ti=ksï
 
eró+ka-sha-ti=ksï
eró<prog><p3><ind><s_pl3>erókashatiksï
+
eró{{tag|prog}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}{{tag|s_pl3}}erókashatiksï
 
‘They are waiting’
 
‘They are waiting’
  
Line 219: Line 219:
 
í    atá-s-∅-ti                  inté-ni
 
í    atá-s-∅-ti                  inté-ni
  
this  strike<prf><prs><p3><ind>   that<obj>
+
this  strike{{tag|prf}}{{tag|prs}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}   that{{tag|obj}}
  
 
'This (one) struck that (one).'
 
'This (one) struck that (one).'
Line 226: Line 226:
 
ts'ïmá  atá-s-∅-ti   inté-ni
 
ts'ïmá  atá-s-∅-ti   inté-ni
  
those  strike<prf><prs><p3><ind> that<obj>
+
those  strike{{tag|prf}}{{tag|prs}}{{tag|p3}}{{tag|ind}} that{{tag|obj}}
  
 
'Those struck that (one).'
 
'Those struck that (one).'
Line 233: Line 233:
 
ihtsï iámindu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti
 
ihtsï iámindu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti
  
DEM.PL all hill<pl> sow<ppl> be<pfve><p3><ind>
+
DEM.PL all hill{{tag|pl}} sow{{tag|ppl}} be{{tag|pfve}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}
  
 
‘All these hills are sown (with corn)’
 
‘All these hills are sown (with corn)’
Line 241: Line 241:
 
ihtsï tanímu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti
 
ihtsï tanímu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti
  
<dem><pl> three hill<pl> sow<ppl> be<pfve><p3><ind>
+
{{tag|dem}}{{tag|pl}} three hill{{tag|pl}} sow{{tag|ppl}} be{{tag|pfve}}{{tag|p3}}{{tag|ind}}
  
 
‘These three hills are sown (with corn)’
 
‘These three hills are sown (with corn)’

Revision as of 13:08, 18 March 2021

Purépechan Grammar

Parts of Speech

Nouns

Singular

These forms take no further nominal morphology apart from the appropriate case markers, such as the objective -ni or the plural marker -cha.

wari<n><sg> (woman)

kurú<n><sg> (fish)

anátapu<n><sg> (tree)

Plural

Irrespective of their formation method, nouns are pluralised with the suffix -echa, -icha, or -cha (depending on the variety).

wari<n><pl> ↔ wariecha (women)

kurú<n><pl> ↔ kurúcha (fishes)

anátapu<n><pl> ↔ anátapuicha (trees)

Case

In Purépecha, the nominative case (unmarked) is a coding property of subjects, while the suffix -ni is the case marker for objects, both in monotransitive and ditransitive constructions.

ganádu<n><pl><obj> ↔ ganáduni (cattle)

kurú<n><pl><obj> ↔ kurúchani (fish)

yurhíri<n><sg><obj> ↔ yurhírini (blood)

Verbs

Purépechan is a very agglutinative language, meaning that the words in the language are made by stringing together morphemes. A large portion of the agglutination happens in the verbs. Adding suffixes to the words can help users express locative, directional, causative, voice/valency, desiderative, adverbial, third person plural object, aspect, tense, irrealis, mood, and person and number. A few examples we:

<nowiki>kw’i<v><pres><sub><p1><sg> ↔ kw’ixakani</nowiki>

<nowiki>kw’i<v><pres><ass><p1><sg> ↔ kw’ixakani</nowiki>

eshé<v><pprs><pres><1/2ind><p1><sg> ↔ eshéshakani

jwá<v><perf><past><3ind> ↔ jwáspti

Roots and Agents

The suffix-nominalising suffix, most frequently -kwa (-ka in some varieties) as in pire-kwa; -ri, the most common nominalising suffix, generally refers to an agent, as in pire-ri 'singer'.

pire<inf> (to sing)

pire<n><sg> ↔ pirekwa (song)

pire<n><sg> ↔ pireri (singer)

Aspect

Aspect and tense markers are the same for all persons, but the indicative mood morpheme changes from -ka for the 1st and 2nd person to -ti for the 3rd person. Aspect co-occurs with tense and mood.

wanta<v><pass><hab><past><p3><ass><pl><poss>wantanaxïnanti

yontki wantanaxïnanti juchari anapu

before speak language

'Before, our language was spoken.'


t’<v><prf><past><sbjv> t’iréspka

ximpóka xuchá/María t’iréspka ya

because Maria<pl> eat already

‘ . . . because we have already eaten/Maria has already eaten.’


xanó<v><prf><past><sbjv>xanópka

t’<p2><sgt’ú>/tumpí<pl>tumpíicha

éka t’ú/tumpíicha xanó-∅-p-ka ya

when boy arrive already

‘ . . . when you had already arrived/the boys had already arrived.’

Irrealis

ni-a-ti go (He will go)

ni<v><irr><p3><sg> ↔ niati

ewa-a-a-ka remove ('I will remove them.')

ewa<v><3PL.O><irr><ass><p1><sg> ↔ ewaaaka

Mood

Purépecha the verbal inflection only distinguishes the person features of the subject in the indicative mood. The indicative verbal forms must be inflected in agreement with the grammatical subject: if the subject is 1st or 2nd person, the verb is marked with -ka; if it is 3rd person, then the marker is -ti. In contrast with the interrogative/clarificational inflection, marked with -∅ or -ki for all persons, and the subjunctive mood, marked with -ka regardless of the person of the subject.

Mood
Indicative nothing
Interrogative Ø or ki suffix
Subjunctive ka suffix

Atá-s-Ø-ka <nowiki>strike-prf-prs-1/2ind</nowiki>

Atá<v><prf><pres><ind><p1> ↔ Atáska

Atá<v><prf><pres><ind><p2> ↔ Atáska

Atá<v><prf><pres><ind><p3> ↔ Atásti

xupá-s-Ø-ka=ni <nowiki>wash-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj</nowiki>

xupá<v><prf><pres><sg><sbj><p1> ↔ xupáskani

xanó-s-Ø-ka=ni arrive-prf-prs-1/2ind=1sg.sbj

xanó<v><prf><pres><sg><sbj><p1> ↔ xanóskani


The object suffix -a is considered a 3rd person plural marker, which, according to some authors, has a pronominal or agreement value.

Person and Number

Aspect and tense markers are the same for all persons, but the indicative mood morpheme changes from -ka for the 1st and 2nd person to -ti for the 3rd person.

eró+ka-sha-ka eró<prog><p1><ind>erókashaka eró<prog><p2><ind>erókashaka

‘I / you / we / you(pl) are waiting’


eró+ka-sha-ti eró<prog><p3><ind>erókashati

‘He/they are waiting’


If one wishes to be more specific about the subject number, a set of clitics can be optionally attached to the inflected verb:

eró+ka-sha-ka=ni eró<prog><p1><ind><s_sg1>erókashakani ‘I am waiting’


eró+ka-sha-ka=ri eró<prog><p2><ind><s_sg2>erókashakani ‘You are waiting’


eró+ka-sha-ti eró<prog><p3><ind>erókashati ‘He/they are waiting’

eró+ka-sha-ka=tsï eró<prog><p2><ind><s_pl2>erókashatsï ‘You (pl) are waiting’

eró+ka-sha-ka=ksï eró<prog><p1><ind><s_pl1>erókashaksï ‘We are waiting’

eró+ka-sha-ti=ksï eró<prog><p3><ind><s_pl3>erókashatiksï ‘They are waiting’

Others

Determinants or Determiners

Purépecha does not have a definite determiner like English "the" or Spanish "el/los." Among the most common demonstratives are the singular forms í 'this', inté 'that (visible to the speaker)', and imá 'that (not visible to the speaker)', as well as the corresponding plural forms ts'ï 'these', ts'ïmí 'those', and ts'ïmá 'those'.

Determiners
iámindu 'all'
máru 'some'
imá 'that' (not visible to the speaker)
í 'this'
inté 'that' (visible to the speaker)
ts'ï 'these'
ts'ïmí 'those'
ts'ïmá 'those'

Examples:

í atá-s-∅-ti inté-ni

this strike<prf><prs><p3><ind> that<obj>

'This (one) struck that (one).'


ts'ïmá atá-s-∅-ti inté-ni

those strike<prf><prs><p3><ind> that<obj>

'Those struck that (one).'


ihtsï iámindu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti

DEM.PL all hill<pl> sow<ppl> be<pfve><p3><ind>

‘All these hills are sown (with corn)’


ihtsï tanímu juát-icha júkska-kata jarha-h-ti

<dem><pl> three hill<pl> sow<ppl> be<pfve><p3><ind>

‘These three hills are sown (with corn)’

Reduplication

Reduplication is an available but limited morphological process. Single vowel roots and some CV roots such as pá- (carry) are not reduplicated. About 70 roots never occur unreduplicated (niní-n (to ripen)). About a dozen reduplicate only the first syllable. In general, practically any root can stand either alone or reduplicated.

Three Systems:

  • k'waní-k'waní-ta-n (to throw up repeatedly) -- an aspectual system
  • meré-meré-hku-n (to be very brilliant) -- modal system
  • p'uní-p'uní-hku-n (to blow off all over (as when dusting)) -- locative system

Examples:

  • učú-učú-hku-ndi-n (to smell of fish, sex, or carrion) -- spatial suffix (oral and facial, involves smell)
  • opó-opó-k-haśi (swollen (of the entire body)) -- the roots may be followed by one of six consonants and the stativizing suffix -hási ‘class, type of’, as in opó- ‘large, round’
  • kwená-hku-n (to lick upward (as of fire)) -- roots are followed by intransitivizing -hku
  • wá-wá-kuri-n (to be missing one’s teeth, leaves, etc.) -- reflexive theme
  • arí-arí-ta-n (to give advice) -- yield a transitive theme
  • yará-yará-c-ka-pa-n (to go about urinating on oneself) -- lexical/spatial suffix value of ‘bottom’
  • šún-šún-á-pi-ti (very green) -- only first CV is reduplicated
  • tíks-tíks-á-ni-n (to beat of fright) -- cavity/thorax spatial suffix